reklama
6 listopad 2024

Politechnika Rzeszowska i Collins Aerospace podpisały umowę, będą wspólnie kształcić studentów

zdjęcie: Politechnika Rzeszowska i Collins Aerospace podpisały umowę, będą wspólnie kształcić studentów / v46081880
v46081880
Politechnika Rzeszowska i Collins Aerospace podpisały w środę umowę o współpracy. Będą wspólnie kształcić inżynierów lotniczych i prowadzić badania .
REKLAMA

Politechnika Rzeszowska od 48 lat szkoli pilotów lotnictwa cywilnego, a od 2007 roku również mechaników lotniczych. To najstarsza uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce, kształci około 12 tys. studentów na siedmiu wydziałach, współpracuje z wieloma firmami.

„Cieszymy się, że do grona naszych partnerów dołącza światowy lider w produkcji przemysłu lotniczego. Dzięki tej współpracy nasi studenci zyskają bezpośredni dostęp do nowoczesnych technologii, których znajomość jest niezbędna na współczesnym rynku pracy. To nie tylko szansa na udział w praktykach i stażach, ale też na realizację ambitnych projektów pod okiem ekspertów z branży” – powiedział w środę tuż przed podpisaniem umowy prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. dr. hab. inż. Jarosław Sęp.

Collin Aerospace ma dwa zakłady na Podkarpaciu: w Krośnie i w podrzeszowskiej Tajęcinie. Jest częścią korporacji Raytheon Technologies (RTX), zrzeszającej firmy oferujące produkty i usługi z obszaru zaawansowanej technologii. To światowy lider w produkcji przemysłu lotniczego. Specjalizuje się w produkcji części oraz podwozi lotniczych do słynnych samolotów pasażerskich, m.in. Boeing 737, 747, 767 i Airbus A220, A320, A350 i A380, a także do amerykańskich samolotów wojskowych F-16, F-18, F-35 i T-7A oraz samolotów biznesowych z rodziny Gulfstream.

„Podpisana dzisiaj umowa jeszcze bardziej zbliży do siebie przemysł lotniczy i naukę i jestem zaszczycona, że w tej naszej podróży dotarliśmy do przypieczętowania podpisem współpracy z tak znakomitą uczelnią, jaką jest Politechnika Rzeszowska” – podkreśliła dyrektorka personalna i członkini zarządu w Collins Aerospace Kaja Zielonka. „Jestem przekonana, że poza wiedzą merytoryczną, możemy wpływać na budowanie współczesnej kultury pracy, a co za tym idzie, pokazywać przyszłym inżynierom najlepsze praktyki w zakresie współpracy, komunikacji, czy skutecznych sposobów rozwiązywania problemów” – dodała.

Dzięki podpisanej umowie, studenci trzeciego i czwartego roku z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa będą mogli zdobyć doświadczenie uczestnicząc w praktykach i stażach. Chętni będą mogli również prowadzić prace badawcze pod opieką specjalistów.

„Współpraca z Politechniką Rzeszowską umożliwi nam nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także zaszczepianie studentów naszą pasją do nowoczesnych rozwiązań technicznych” – powiedział z kolei szef działu technologicznego Collins Aerospace w zakładzie w Tajęcinie Przemysław Guzik.

RTX jest integralną częścią polskiego przemysłu obronnego, lotniczego i wytwórczego. Firma powstała w wyniku fuzji United Technologies i Raytheon Company w 2020 roku. W jej skład wchodzą trzy firmy wiodące w branży: Collins Aerospace, Pratt & Whitney oraz Raytheon. (PAP)

al/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jedwabne
3.2°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jedwabnem