reklama
kategoria: Gospodarka
1 marzec 2024

Najważniejszym zadaniem minister przemysłu – notyfikacja umowy społecznej

zdjęcie: Najważniejszym zadaniem minister przemysłu – notyfikacja umowy społecznej / fot. PAP
fot. PAP
Najpilniejszym zadaniem szefowej Ministerstwa Przemysłu jest doprowadzenie do notyfikacji umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. - ocenił w piątek w Radiu Katowice wojewoda śląski Marek Wójcik.
REKLAMA

Jak zaznaczył wojewoda, wyzwaniem dla nowego resortu będą również bieżące sprawy dotyczące górnictwa.

Nowe Ministerstwo Przemysłu, które rozpoczyna działalność w piątek w Katowicach, ma w swoich kompetencjach gospodarkę złożami kopalin. Docelowo resort, który powstał w drodze przekształcenia MAP, prócz górnictwa i hutnictwa, ma także zajmować się atomem oraz ropą i gazem (w tym wodorem). Szefową nowego resortu jest Marzena Czarnecka.

O najważniejsze zadanie minister Czarneckiej wojewoda był pytany w piątkowej rozmowie na antenie Radia Katowice. „Na pewno notyfikowanie umowy społecznej, która była obiecana przez poprzedni rząd, natomiast niestety (ten) dokument zawiera bardzo wiele wątpliwości, bardzo wiele niejasności, nie został notyfikowany jeszcze przez Komisję Europejską. Natomiast dokończenie tego procesu na pewno będzie ważnym wyzwaniem” - odpowiedział Wójcik.

Wojewoda dodał, że innym ważnym zadaniem nowego resortu będzie prowadzenie bieżących spraw związanych z górnictwem. „Jednak branża jest bardzo wymagająca, w związku z czym spodziewam się, że przed panią minister bardzo dużo pracy (...). Wszyscy wiemy jak wygląda sytuacja górnictwa, jakie są oczekiwania społeczne, wiemy również jaka jest sytuacja ekonomiczna spółek, w związku z czym na pewno będzie to trudne zadanie” - zaznaczył.

Pytany, czy umowa społeczna może być notyfikowana jeszcze w tej kadencji Parlamentu Europejskiego, Wójcik odpowiedział, że trudno mu mówić o konkretnych terminach. Zwrócił uwagę, że Czarnecka jest ministrem od niedawna i - jak ocenił – w sprawie notyfikacji „została postawiona trochę pod ścianą”.

„Notyfikacja powinna była nastąpić dawno temu, niestety poprzedni rząd nie prowadził właściwie takiej polityki europejskiej. Te różnego rodzaju hasła podnoszone przez poprzedni rząd, poprzednich ministrów, raczej były takimi antagonistycznymi i wskazującymi pewne oczekiwania wobec Unii Europejskiej, natomiast nie prowadzono tam negocjacji, nie prowadzono tego, co powinno być właściwą polityką, a właściwa polityka w UE to jest takie prowadzenie rozmów, żeby obronić własne interesy, obronić własny rynek, pomóc własnym przedsiębiorcom” - powiedział.

Minister Czarnecka informowała w połowie lutego, że podpisana w maju 2021 r. umowa społeczna ws. górnictwa węgla kamiennego pozostaje aktualna, nie będzie negocjowana, zmieniony ma być jedynie wniosek notyfikacyjny. Umowa społeczna reguluje zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. Dokument zakłada subwencjonowanie branży w tym okresie w postaci budżetowych dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń. Wymaga to zgody KE.

Już w grudniu ub. roku szefowa nowego Ministerstwa Przemysłu sygnalizowała, że zatwierdzenie wniosku notyfikacyjnego dot. umowy społecznej jest najpilniejszym zadaniem jej resortu. W tej sprawie spotkała się 5 lutego br. z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, odpowiedzialną za sprawy cyfryzacji i konkurencji oraz wiceprzewodniczącym KE ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania Marošem Šefčovičem. W spotkaniu uczestniczył też szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mtb/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jedwabne
2.7°C
wschód słońca: 06:54
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jedwabnem