reklama
kategoria: Kraj
28 maj 2024

Zaskoczyła nas ogromna rozpoznawalność KPO jako projektu

zdjęcie: Zaskoczyła nas ogromna rozpoznawalność KPO jako projektu / fot. PAP
fot. PAP
83 proc. badanych słyszało o Krajowym Planie Odbudowy (KPO), zaskoczyła nas ogromna rozpoznawalność tego projektu - powiedziała PAP minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jej zdaniem mamy twardą prounijną większość w każdym aspekcie.
REKLAMA

Minister poinformowała, że badanie opinii dotyczące Krajowego Planu Odbudowy oraz postrzegania członkostwa w Unii Europejskiej z perspektywy 20 lat resort zlecił, by zobaczyć, na ile ten projekt jest dla ludzi ważny i jak się z nimi komunikować w tej sprawie. "KPO jest projektem, na przykładzie którego możemy zauważyć, w którym miejscu wbijane są +kliny+ w nasze prounijne przekonania społeczne i co dokładnie do ludzi przemawia" - dodała szefowa MFiPR.

"To, co nas pozytywnie zaskoczyło, to ogromna rozpoznawalność Krajowego Planu Odbudowy jako projektu. To się bardzo rzadko zdarza – chyba tylko CPK jest tak rozpoznawalny – bo 83 proc. badanych powiedziało, że słyszało o KPO" - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w rozmowie z PAP.

Zgodnie z wynikami badania 49 proc. słyszało o KPO i wie, na czym polega, a 34 proc. słyszało, ale nie wie, na czym KPO polega; natomiast 15 proc. o KPO nie słyszało.

Minister funduszy zaznaczyła, że największa prounijność zauważalna jest wśród osób starszej generacji, tj. w wieku 60 lat i więcej. "Ci Polacy pamiętają komunizm, szanują bardziej Unię – to jest jednoznaczny wniosek" - powiedziała.

"To są te dobre wiadomości. Natomiast, jak się proponuje narracje, które są w przestrzeni medialnej i bada się, jak ludzie na to reagują, to – mimo tego wstępnego pozytywnego oglądu – jeśli zapytać, czy KPO to jest dług, który będzie obciążeniem, to 60 proc. mówi +nie+, ale 32 proc. mówi +tak+. Natomiast 71 proc. uważa, że pieniądze z KPO wpłyną na rozwój polskiej gospodarki (17 proc. uznało, że nie będą miały na nią wpływu, a 6 proc., że spowolnią jej rozwój - PAP)" - przekazała minister.

Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła, że druga narracja jeszcze bardziej budzi niepokój. Jak poinformowała, prawie 40 proc. badanych uważa, że na KPO skorzystają wyłącznie inne duże kraje, w tym Niemcy, a my tylko uzależniamy się od Brukseli. Przeciwnego zdania jest 53 procent ankietowanych, ich zdaniem Polska na KPO korzysta - dodała.

"Trzecia istotna wątpliwość dotycząca Unii to czy podejmuje ona decyzje obiektywnie, technokratycznie, czy rozgrywa w Polsce swoją politykę, wspierając te czy inne rządy" - powiedziała. Wytłumaczyła, że w odpowiedzi na pytanie "czy zablokowanie KPO, które jest faktem bezdyskusyjnym to wina Unii, polskiego rządu czy zarówno Unii jak i rządu?" większość uznała, że to wina poprzedniego polskiego rządu. Z kolei 32 proc. ankietowanych stwierdziło, że Unia kieruje się przesłankami politycznymi. "Trzeba takie stanowisko rozumieć, szanować i z ludźmi o tym rozmawiać" - dodała minister.

"Mamy zatem twardą prounijną większość w każdym aspekcie, ale widać jednak potencjał tej drugiej narracji. Jest ona bardziej ideologiczna, ale dla ludzi ważna i w żadnym razie nie można tego ignorować. (...) Zadaliśmy też pytanie o satysfakcję z minionych 20 lat naszej obecności w UE. W zdecydowanej większości jesteśmy prounijni, ale nasze preferencje polityczne mocno wpływają na postrzeganie UE" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Jak wynika z raportu z badania zleconego przez MFiPR, o KPO słyszało najwięcej osób z wykształceniem wyższym (89 proc.) i mieszkańców miast o populacji od 20 do 100 tys. osób (89 proc.). 79 proc. ankietowanych uważa, że fundusze z KPO są ważne dla Polski (49 proc. stwierdziło, że "zdecydowanie ważne", a 30 proc., że "raczej ważne"). Najwięcej badanych Polaków uznało, że środki z KPO powinny przede wszystkim wesprzeć służbę zdrowia (95 proc. na "tak") oraz budowę dróg (93 proc. na "tak").

Badanie na temat KPO wykonano 20-28 kwietnia br. na reprezentatywnej próbie 1003 mieszkańców Polski w wieku od 18 lat. Badanie zostało zrealizowane techniką wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo.

Pod koniec kwietnia rząd przyjął uchwałę w sprawie zmiany KPO. Jak podkreślono wówczas w komunikacie KPRM, rewizja KPO była konieczna ze względu na opóźnienia i zaległości pozostawione przez poprzedni rząd. "Pieniądze będą zainwestowane m.in. w zieloną transformację gospodarki, rozwój technologiczny, rozwiązania cyfrowe oraz poprawę dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych" - informowano. Dodano, że zaproponowane zmiany mają przyczynić się lepszej realizacji działań m.in. w obszarach: zielonej transformacji, "inteligentnego" i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, opieki zdrowotnej, transformacji cyfrowej, polityki na rzecz dzieci i młodzieży.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.). (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bpk/ mmu/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jedwabne
1°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 15:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jedwabnem